Żołnierze wspierają polskich kierowców w Zjednoczonym Królestwie
W niedzielę, 27 grudnia planowany jest koniec realizacji działań pomocowych żołnierzy dla polskich kierowców ciężarówek przebywających na terenie Wielkiej Brytanii.
Misja na polecenie Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka rozpoczęła się 25 grudnia. Tego dnia z lotniska Poznań-Krzesiny wyleciała grupa zadaniowa polskich żołnierzy. Wśród 30-osobowego personelu, aż 20 to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej delegowani z 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Pozostali, to żołnierze Wojsk Lądowych i Specjalnych.
Żołnierze zabrali ze sobą testy antygenowe, żywność i środki ochrony osobistej. Skład grupy misyjnej tworzą ratownicy medyczni, żołnierze z kompetencjami do pobierania wymazów oraz kierowcy.
W 6-godzinnej gotowości do wylotu przygotowywany jest drugi zespół zadaniowy z dodatkowymi pięcioma zespołami medycznymi i żywnością.
Przerzut żołnierzy zabezpieczają załogi samolotów CASA C-295 z Sił Powietrznych.
Zadaniem polskich żołnierzy jest, we współdziałaniu z polskimi służbami konsularnymi, udzielenie wsparcia brytyjskim służbom granicznym i medycznym w zakresie zabezpieczenia logistycznego w żywność i wodę oraz badań na obecność koronawirusa kierowców oczekujących na odprawę graniczną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.
Realizacja powyższych działań została uzgodniona pomiędzy ministerstwami obrony narodowej obu państw. Planowany termin realizacji zadań to 27 grudnia br., z możliwością jego przedłużenia, w razie konieczności, o kolejne dwie doby.
Operacja wsparcia Polaków na Wyspach Brytyjskich nosi nazwę „ZUMBACH” – na pamiątkę Jana Zumbacha, pilota Dywizjonu 303.
W związku z wdrożeniem nowych obostrzeń przeciwepidemiologicznych w państwach Unii Europejskiej oraz wykryciem nowej mutacji koronawirusa rząd Francji zdecydował o wprowadzeniu kontroli granicznej oraz wprowadził wymóg posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa u osób opuszczających wyspy brytyjskie. Na skutek natychmiastowego wdrożenia obostrzeń oraz ograniczonego dostępu do testów diagnostycznych na granicy Zjednoczonego Królestwa utknęło kilka tysięcy ciężarówek wraz z kierowcami. Oczekują oni od wielu dni na możliwość wykonania testu diagnostycznego. Ograniczona baza diagnostyczna oraz obostrzenia pandemiczne ograniczają dostęp do toalet, żywności i wody. Kierowcy nie znają perspektywy udrożnienia granicy i opuszczenia terenu Zjednoczonego Królestwa. Szacuje się, że wśród nich jest ponad 2 tys polskich obywateli. Minister Obrony Narodowej na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych zdecydował o skierowaniu do wielkiej Brytanii Grupy Zadaniowej wydzielonej z Sił Zbrojnych RP celem wsparcia działań brytyjskich służb granicznych i medycznych umożliwiając opuszczenie terytorium obywatelom polskim.
/inf.Płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT/Fot. ppor.Anna Jasińska- Pawlikowska, 12WBOT