czwartek, 28 marca, 2024
Powiat ryckiWiadomości

Topór z poroża renifera znaleziony nad Wisłą w gminie Stężyca

Do urzędu konserwatorskiego w Lublinie za pośrednictwem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przekazany został topór wykonany z naturalnego zrzutu poroża renifera. Odkryty został przypadkowo na powierzchni wiślanej piaszczystej łachy, położonej w granicach administracyjnych miejscowości Drachalica, gm. Stężyca.

Zabytek przekazano pod koniec ubiegłego roku. Jak podaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, ten niezwykły okaz ma długość ok. 18 cm. Wykonany został z proksymalnej części rogu i zaopatrzony w otwór na trzonek o średnicy ok. 2 cm. Ostrze uzyskano poprzez ukośne ścięcie końcówki rogu.

– Narzędzia i broń wykonane z materiałów organicznych (np. kości, poroża) wykorzystywane były powszechnie w społecznościach pradziejowych. Większość z nich nie zachowała się jednak do naszych czasów ze względów na charakter użytego do ich wytworzenia surowca, który ulegał całkowitemu rozkładowi. Stąd też jedynie na terenach podmokłych, torfowych można jeszcze natrafić na tego typu znaleziska. W przypadku ziem polskich takie przedmioty stanowią niewielki odsetek w stosunku do liczebności innych kategorii zabytków, np. krzemieni czy ceramiki. Najczęściej są to znaleziska tzw. luźne, które odkryte zostały przypadkowo, tak jak przekazany do nas egzemplarz – wyjaśnia LWKZ. – Chronologię tego typu narzędzi określa się najczęściej na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit.

Zabytek najprawdopodobniej będzie można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

/inf., zdj.: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/