Tour de Lubelskie – czyli weekend na rowerze

Wielbicieli dwóch kółek oraz urokliwych krajobrazów województwa lubelskiego czeka cykl imprez „Tour de Lubelskie”, które startują już w najbliższy weekend (24-25 lipca). Organizatorzy wydarzenia zadbali o szereg atrakcji, przygotowano wypady rodzinne oraz rajdy dla bardziej wymagających rowerzystów. Zapisy i udział w rajdach są bezpłatne.

Turystyka rowerowa to jedna z ciekawszych form zwiedzania i wypoczynku. To idealny przepis na spędzenie wakacyjnego czasu w Lubelskiem. Rajdy rowerowe odbywać się będą przez najbliższe dwa weekendy. Impreza wystartuje w sobotę, 24 lipca w powiecie janowskim. W niedzielę natomiast w powiatach biłgorajskim, chełmskim oraz kraśnickim. W kolejną sobotę, 31 lipca odbędą się rajdy rowerowe w powiecie zamojskim oraz lubelskim. Cykl imprez „Tour de Lubelskie” zakończy się w powiecie krasnostawskim.

24 lipca 2021 r. – Tour de Lubelskie w powiecie janowskim. Start rajdu godz. 12.00, trasa 48 km:

Otrocz – Zdziłowice – Batorz – Błażek – Wierzchowiska – Antolin – Piłatka – Godziszów – Branew – Chrzanów – Otrocz.

25 lipca 2021 r. – Tour de Lubelskie w powiecie kraśnickim. Start rajdu godz. 16.00, trasa 7 km:

Urzędów – Mikuszewskie -Bęczyn – Natalin.

25 lipca 2021 r. – Tour de Lubelskie w powiecie biłgorajskim. Start rajdu godz. 14.00, trasa 30 km:

Biłgoraj – Wola Mała – Wolaniny – Bukownica – Zbiornik przy Smolniku – Brodziaki – Biłgoraj.

25 lipca 2021 r. – Tour de Lubelskie w Powiecie Chełmskim. Start rajdu godz. 12.00, trasa 35 km:

Pawłów – Krasne – Zalesie Krasieńskie – Gołąb – Liszno – Liszno Kolonia – Leszczanka – Liszno kolonia – Kanie Stacje – Kanie – Krasne  – Pawłów

31 lipca 2021 r. – Tour de Lubelskie w Powiecie Lubelskim. Start rajdu godz. 13.15, trasa 28 km:

Piotrowice – Iżyce – Bychawka – Bychawa – Pawłówek – Bystrzyca Stara – Piotrowice.

31 lipca 2021 r. – Tour de Lubelskie w Powiecie Zamojskim. Start rajdu godz. 11.00, trasa 35 km:

Kalinowice (Szkoła Podstawowa) – Rachodoszcze – Suchowola – Hutków – Majdan Mały – Krasnobród (meta Plac Siekluckiego w Krasnobrodzie).

1 sierpnia 2021 r. – Tour de Lubelskie w Powiecie Krasnostawskim. Start rajdu godz. 10.00, trasa 19 km:

Krasnystaw – Kolonia Niemienice – Wodny Dół – Krasnystaw.

„Tour de Lubelskie” to przedsmak 78. Tour de Pologne, który po 12 latach ponownie zawita do województwa lubelskiego. Kolarze z całego świata przejadą przez powiaty lubelski, janowski, krasnostawski, biłgorajski, chełmski oraz zamojski.

– Liczymy, że przy okazji tego wielkiego kolarskiego święta zarówno jego uczestnicy, partnerzy, jak i kibice śledzący medialne transmisje i relacje, odkryją Lubelskie i zechcą poznać bliżej nasz region podczas turystycznych wyjazdów – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Tour de Pologne jest jednym z najważniejszych wyścigów świata

Należy do prestiżowego cyklu UCI World Tour (najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym obok Tour de France czy Giro d’Italia). W tym roku województwo lubelskie będzie gospodarzem dwóch pierwszych etapów, których trasa poprowadzi przez największe miasta regionu: Lublin, Chełm, Zamość oraz atrakcyjne pod względem krajobrazowym, także dla kolarzy – z uwagi na górskie premie – najwyżej położone obszary Roztocza, Wyżyny Lubelskiej i Pagórów Chełmskich.

I etap: Lublin – Chełm, 9.08.2021

Trasa, o długości 216,4 km, prowadzi na południe od Lublina przez Prawiedniki, Bychawę na Roztocze Zachodnie, przebiegając m.in. przez Batorz, Obrocz, Godziszów, Radecznicę. Dalej kolarze pojadą nad największym zalewem regionu w Nieliszu i przez Krasnystaw dotrą do Chełma. Na roztoczańskim odcinku znalazły się trzy górskie premie w Błażku, Antolinie i Hoszni Abramowskiej, a na całej trasie I etapu rozmieszczono też trzy lotne premie Lotto w Batorzu, Godziszowie i Krasnymstawie.

II etap: Zamość – Przemyśl, 10.08.2021

Trasa, o długości 200,8 km, prowadzi w naszym regionie na południe od Zamościa przez Roztocze Środkowe i jego znane letniska Krasnobród i Józefów, a dalej przez Puszczę Solską i Płaskowyż Tarnogrodzki, przebiegając przez Łukową i Obszę, w okolicach której kolarze wjadą na Podkarpacie. Na roztoczańskim odcinku zlokalizowano premię górską w Wólce Husińskiej oraz dwie premie lotne Lotto w Krasnobrodzie i Józefowie.

W tegorocznym wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z „dzikimi kartami”, w tym reprezentacja Polski, a imprezę poprzedzi transmisja z prezentacji ekip. W 78. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyli w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Polak LOTOS, zwycięzca etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

W tym roku odbędzie się także ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, który jest częścią cyklu ORLEN Lang Team Race. 26 maja minęła 50. rocznica wielkiego tryumfu polskich kolarzy w największej imprezie czasów PRL Wyścigu Pokoju. W 1970 roku wyścig wygrał po raz pierwszy w swoje karierze Ryszard Szurkowski, a Polacy, którzy w tej rywalizacji, aż 20-krotnie stawali na podium, wygrali ją w klasyfikacji drużynowej. Szurkowski tryumfował w Wyścigu Pokoju jeszcze trzykrotnie w roku 1971, 1973 i 1975. Tradycyjnie odbędzie się też Tour de Pologne Junior, czyli cykl czterech wyścigów dla dzieci i młodzieży.

Tour de Pologne UCI World Tour 9-15 sierpnia 2021 r.

Etap 1 – 09.08 Lublin – Chełm 216 km

Etap 2 – 10.08 Zamość – Przemyśl 201 km

Etap 3 – 11.08 Sanok – Rzeszów 226 km

Etap 4 – 12.08 Tarnów – Bukovina Resort 160,5 km

Etap 5 – 13.08 Chochołów, Gmina Czarny Dunajec – Bielsko-Biała 173 km

Etap 6 – 14.08 Katowice – Katowice 18 km

Etap 7 – 15.08 Zabrze – Kraków 145 km

 

inf.,grafika: UMWL/fot.: pixabay