Kraj i światSPONSOROWANEWiadomościZdrowie i uroda

Światowy Dzień Serca. Serce nie zaczeka

29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay zainicjowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Święta Serca przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. Edukacja społeczeństwa szczególnie teraz, w czasie epidemii koronawirusa jest niezwykle potrzebna biorąc pod uwagę jakie zagrożenia niosą choroby serca i układu krążenia.

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Głównymi przyczynami chorób serca i układu krążenia są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Choroby te potrafią rozwijać się przez długie lata bez widocznych objawów, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Regularne badania gwarantują nam wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

Światowy Dzień Serca – logo

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia pandemia COVID-19 pogorszyła statystyki, ponieważ w 2020 r. względem 2019 r. odnotowano niemal 17 proc. przyrost zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, co jest największym przyrostem spośród innych chorób przewlekłych, w tym onkologicznych. „Należy przyśpieszyć przyjmowanie pacjentów z chorobami serca do szpitali, zwiększyć liczbę zabiegów i operacji, w pełni otworzyć dla pacjentów gabinety w przychodniach i poradniach. Ważne są również medialne kampanie informacyjne, zachęcające pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia, a także propagowania szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 – bez szczepień możemy znowu znaleźć się w sytuacji, która miała miejsce w 2020 r.” – wskazuje prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Z kolei prof. Przemysław Mitkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyjaśnia, że odwrócenie trendu wydłużenia życia oraz zwiększenie śmiertelności sercowo-naczyniowej nie w każdym wypadku możemy tłumaczyć pandemią COVID-19, ale jej skutki widoczne są wśród chorych cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. „Serce nie zaczeka – to nie tylko motto tegorocznego XXV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który rozpoczął się 22 września i potrwa do 2 października, ale także wyzwanie dla nas wszystkich, dlatego apelujemy o niebagatelizowanie objawów, bólów w klatce piersiowej i niezwłocznie zgłaszanie się do szpitali, a jeśli to konieczne wezwanie pogotowia. Nieleczony zawał serca jest obarczony 40 proc. śmiertelnością, a leczony 5 proc., czyli aż ośmiokrotnie mniejszą!” – dodaje prof. Mitkowski.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne kontynuuje działania w sferze medialnej i wirtualnej. Planowane są m.in. artykuły edukacyjne publikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych, wywiady z ekspertami oraz aktywności w mediach społecznościowych. Materiały edukacyjne na temat chorób sercowo-naczyniowych dostępne są również na stronach portali edukacyjnych dla pacjentów i ich opiekunów przygotowanych przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: copozawale.pl, arytmiagroziudarem.pl, slabeserce.pl, copozatorze.pl.

W tym roku, jak i w ubiegłym – Towarzystwo łączy się ponownie z innymi krajami w akcji iluminacji świetlnej znaczących obiektów w kraju, w związku z tym po raz kolejny wyszło z inicjatywą podświetlenia fasady Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 29 września.

 

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Grafika: Adobe Stock