Oficjalne otwarcie Pracowni Robotyki Operacyjnej w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie została wczoraj otwarta Pracownia Robotyki Operacyjnej, którą wyposażono w nowoczesny system chirurgii robotycznej da Vinci. Tym samym szpital w Lublinie dołącza do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Do tej pory żaden szpital w regionie nie dysponował takim urządzeniem. Da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tysięcy złotych.

Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę.

– Zależy nam, aby opieka medyczna w regionie była na jak najwyższym poziomie, ponieważ dobro pacjenta jest zawsze najważniejsze. Wierzę, że pomoże w tym tak nowoczesny sprzęt jak robot da Vinci – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Robot da Vinci ma ułatwić wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań – zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu proces gojenia się przebiega szybciej, a pacjent może wrócić do domu niekiedy już w drugiej dobie po zabiegu, zaś do pełnej sprawności dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia. System chirurgii robotycznej Da Vinci znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej (jelita grubego) czy laryngologicznych.

Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota da Vinci

W czwartek, 21 kwietnia br. w szpitalu przy al. Kraśnickiej zostanie przeprowadzona pierwsza operacja chirurgiczna z użyciem da Vinci (kolejne zabiegi w piątek). Zabieg w szpitalu wojewódzkim przeprowadzi dr n. med. Jerzy Draus, wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1000 operacji kolorektalnych z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 200 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.

Szkolenia dla personelu

W szpitalu równolegle trwają szkolenia dla personelu medycznego. Członkowie zespołu chirurgicznego (chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski oraz pomocniczy) zapoznają się z zasadami pracy robota, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą. Szkolenia obejmują także treningi na symulatorach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu tzw. proktorów (certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dla systemu robotycznego da Vinci). Istotnym elementem procesu szkoleniowego są również wizyty w innych ośrodkach – specjaliści z Lublina odwiedzili ostatnio Wojskowy Instytut Medycyny w Warszawie.

Docelowo w szpitalu przy al. Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.

 

 

inf.,fot. UMWL