Portugalia 2022  – zagraniczne praktyki zawodowe uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie

W sobotę 7 maja 15 uczniów Technikum nr 2 w Dęblinie, kształcących się w zawodach: technik rachunkowości, technik reklamy oraz technik hotelarstwa rozpoczęła czterotygodniowe praktyki zawodowe w Portugalii.

“Po krótkiej, a dla niektórych z nas pierwszej i ekscytującej podróży samolotem wylądowaliśmy na lotnisku w Porto. Przywitani przez przedstawiciela Intercultural Association Mobility Friends – naszego portugalskiego partnera udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania” – piszą uczniowie.

Jest nim Hotel Luso Brasileiro położony w nowoczesnym, popularnym wśród portugalskich turystów kurorcie Povoa de Varzim. Pobyt w Portugalii uczniowie rozpoczęli od zwiedzania miasta.

W poniedziałek na praktykantów czekały kolejne emocje – pierwszy dzień praktyk zawodowych. “W towarzystwie przedstawicieli Mobility Friends udaliśmy się do przedsiębiorstw, w których odbywamy praktyki zawodowe. Nasi opiekunowie w firmach przyjęli nas bardzo serdecznie. Poznaliśmy organizację pracy w hotelach, firmach marketingowych i przedsiębiorstwach finansowych, w których będziemy odbywać praktyki” – relacjonują.

“Wierzymy, że praktyki będą udane, zdobędziemy nowe umiejętności zawodowe, udoskonalimy umiejętności w zakresie komunikowania się w języku angielskim i poznamy realia pracy w międzynarodowych grupach” – piszą.

Julia Rodak i Ola Jurzysta uczennice klasy III TH (technik hotelarstwa) swoje praktyki odbywają w Hotelu „Apulia Praia****”. Hotel położony jest w niewielkiej, typowo turystycznej miejscowości nad Oceanem Atlantycki. Do ich podstawowych zadań należy: obsługa gościa w recepcji, przygotowywanie śniadań dla gości oraz utrzymanie czystości w pokojach hotelowych. Zapewniają, że będą starannie wykonywały swoje obowiązku i uczyły się trudnej sztuki obsługi gościa w hotelu z zachowaniem najwyższych standardów.

“Naszym miejscem pracy jest firma reklamowa „ENIF” z siedzibą w miejscowości Vila Nowa de Familicao w Portugalii. Firma działa od 1986 roku i  zajmuje się wszystkimi etapami procesu tworzenia produktów reklamowych, począwszy od szczegółowego badania rynku i wyboru strategicznych rozwiązań, aż po produkcję i montaż produktu reklamowych oraz pomoc klientowi.

To co nas najbardziej na początku zaskoczyło to wyposażenie firmy w nowoczesny sprzęt i urządzenia do produkcji materiałów reklamowych. Będziemy mogły nauczyć się między innymi obsługi urządzeń do produkcji wielkoformatowych ekranów umieszczanych na fasadach budynków, co niewątpliwie będzie naszym atutem w niedalekiej przyszłości, podczas poszukiwania pierwszej pracy” – zapewniają Aleksandra Wiśniewska i Julia Gębal.

inf.Aleksandra Wiśniewska i Julia Gębal klasa III (technik reklamy)/fot. ZSZ nr 2