czwartek, 18 lipca, 2024
Kultura i rozrywkaPowiat puławskiRegionWiadomościZapowiedzi

Nałęczów: Zbliża się VI edycja festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”

Już w ten weekend, 23-24 lipca w Nałęczowie odbędzie się VI edycja festiwalu produktów tradycyjnych i regionalnych. Wydarzenie pn. „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” to wspólna inicjatywa województwa lubelskiego podkarpackiego i podlaskiego. Lubelską odsłonę organizują Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Miasto Nałęczów.

Festiwal „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”  odbędzie się w tę sobotę i niedzielę od godz. 10.00 do 18.00 naprzeciwko ratusza w Nałęczowie, u zbiegu al. Lipowej i ul. Leśnej. W specjalnie wydzielonym miasteczku zostaną wyeksponowane wyroby rękodzielnicze ze wschodnich województw. Na miejscu będzie można spróbować produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych. Dodatkowo odbędą się pokazy kulinarne, występy zespołów muzycznych oraz prezentacja walorów trzech województw. Udział w wydarzeniu potwierdziło 55 wystawców.

– Serdecznie zapraszam do Nałęczowa. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zakosztować lokalnych produktów, a także zapoznać się z rękodziełem mieszkańców trzech województw. To plenerowe przedsięwzięcie sprzyja wypoczynkowi, rozrywce i promocji kultury naszych pięknych regionów – wyjaśnia Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Podczas festiwalu przewidziane są dwa konkursy: na „Najciekawsze stoisko wschodnich ziem Polski” oraz na „Najlepszy smak wschodnich ziem Polski”. Ich rozstrzygnięcie nastąpi w niedzielę. Dzięki nim szersze grono odbiorców zapozna się z produktami i potrawami charakterystycznymi dla lubelskiej, podlaskiej i podkarpackiej kuchni regionalnej.

Kolejne wydarzenie w ramach cyklu promocji odbędzie się w województwie podkarpackim w Baszni 7 sierpnia br. Z kolei województwo podlaskie przygotuje kiermasz w stolicy województwa, 10-11 września br. Organizatorzy mają już w planach zaangażowanie do kolejnych edycji sąsiednich województw.

 

 

inf.,fot. LUW