Łuków: Rowerzystka potrącona przejściu dla pieszych. Policja udostępniła wideo

48-letnia rowerzystka została potrącona przez samochód po tym jak wjechała na przejście dla pieszych. Na szczęście obrażenia kobiety nie okazały się groźne.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 15.30 w Łukowie na ulicy Wojska Polskiego. W rejonie ronda kierująca rowerem zderzyła się z samochodem marki Kia, potem uderzyła twarzą w krawężnik. Pokrzywdzona kobieta doznała, jak się później na szczęście okazało niegroźnych urazów, po udzieleniu pomocy medycznej powróciła do domu.

Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci z łukowskiej drogówki ustalili, że 48-letnia rowerzystka jechała jednośladem po chodniku i wjechała na przejście dla pieszych. W tym momencie kierująca osobówką 33-latka ruszyła i przodem auta uderzyła w jadącą po przejściu rowerzystkę. Potrącona kobieta upadła z jednośladem na jezdnię, głową uderzyła w chodnik. 48-latka tłumaczyła mundurowym, że zawsze w tym rejonie jeździła rowerem po chodniku, że zawsze przejeżdżała na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych. Policjanci uświadomili rowerzystkę, że taki manewr dozwolony jest tylko w miejscu gdzie jest wyznaczony przejazd dla rowerzystów, że przejście dla pieszych nie jest miejscem do przejeżdżania dla rowerzystów.

Na szczęście tym razem skończyło się na niegroźnych obrażeniach rowerzystki, policjanci ukarali 48-latkę mandatem karnym. Zdarzenie zarejestrowane przez kamerę miejskiego monitoringu policjanci oublikowali ku przestrodze, aby pokazać, że chwila nieuwagi na jezdni może doprowadzić do tragedii.

Policja przypomina, że przejazd dla rowerzystów to powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Stosowany jest w miejscach, gdzie droga rowerowa lub pas rowerowy przecina poprzeczną jezdnię. Przypominamy też, że kierującemu pojazdem, a więc i rowerzyście, zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Wielokrotnie informowaliśmy, że rowerzyści zaliczani są do grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

/inf., wideo KPP Łuków/asp. szt. Marcin Józwik/zdj. kadr z filmu/