Jak stracić prawo jazdy w 18 sekund? Uwaga! Zmiany w przepisach ruchu drogowego weszły już w życie (wideo)

Zaledwie 18 sekund potrzebował kierowca samochodu osobowego marki Dacia, aby uzbierać 29 punktów karnych. 32-latek z powiatu zamojskiego wyprzedzał na przejściu dla pieszych i przekroczył dozwoloną prędkość o 66 km/h w terenie zabudowanym. Kierowca boleśnie odczuł wprowadzone 17 września zmiany w przepisach ruchu drogowego.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 21:45 w miejscowości Jabłonna (powiat lubelski). Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego patrolowali nieoznakowanym wideorejestratorem trasę DW 835. Mundurowi zauważyli szybko jadący samochód marki Dacia. Kierowca bezpośrednio na przejściu dla pieszych wyprzedził policyjne bmw, a następnie jadący przed nim samochód. Funkcjonariusze od razu zareagowali na niebezpieczne zachowanie kierującego.

– Mundurowi dokonali pomiaru prędkości, a następnie zatrzymali szybko jadące auto. Jak się okazało, mężczyzna pędził w terenie zabudowanym z prędkością 116 km/h. 32-latek został ukarany dwoma mandatami karnymi na łączną kwotę 3500 złotych, a na jego konto trafiło aż 29 punktów karnych – informuje nadkom. Kamil Gołębiowski z lubelskiej policji.  -Dodatkowo mężczyzna stracił prawo jazdy – dodaje.

Za te wykroczenia kierowcy otrzymają 15 punktów karnych

17 września w życie weszło nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia. Wśród najsurowiej karanych wykroczeń znalazły się m.in. niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h. Dodatkowo w przypadku najpoważniejszych wykroczeń wprowadzona została recydywa drogowa, co w praktyce w niektórych przypadkach podwoi kwoty mandatów karnych.

inf.,fot.,wideo: policja