czwartek, 18 lipca, 2024
DęblinPowiat ryckiRegionWiadomościZapowiedzi

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Muzeum Sił Powietrznych

W niedzielę, 22 stycznia w Muzeum Sił Powietrznych zostanie otwarta wystawa historyczna pod tytułem: “Wieczna Pamięć Bohaterom. Dęblin i okolice w zrywie niepodległościowym 1863 r.”.

Historia Powstania Styczniowego, a także budowanie jego legendy oraz upamiętnienie były jednymi z podwalin ruchów patriotycznych końca XIX i początków XX wieku. W rezultacie doprowadziły one do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Na otwarcie wystawy zapraszamy do siedziby naszego Muzeum w Dęblinie dokładnie w 160. rocznicę ogłoszenia przez Tymczasowy Rząd Narodowy Manifestu, który był początkiem insurekcji – 22 stycznia o godz. 13.30″ – czytamy w komunikacie muzeum. Ekspozycja przybliży powstańcze dzieje dawnej Ziemi Stężyckiej.

W programie spotkania zaplanowano także prelekcję pod tytułem „Upamiętnianie miejsc pochówku weteranów powstania styczniowego na terenie Lubelszczyzny”, którą zaprezentuje Sylwia Kostyra, starszy specjalista w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

“Za kooperację przy tworzeniu wystawy dziękujemy Jarosławowi Frąckiewiczowi, Krzysztofowi Karbowskiemu prezesowi Oddziału Dęblińskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego i przewodniczącemu Dęblińskiego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej, a także Lubelskiemu Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Jelnicy” – wymienia muzeum.