sobota, 13 kwietnia, 2024
DęblinKultura i rozrywkaPowiat ryckiRegionWiadomości

Dęblin: W długi weekend Muzeum Sił Powietrznych pracuje codziennie

Codziennie między 29 kwietnia, a 3 maja statki powietrzne, eksponaty, pracownicy, uzbrojenie, archiwalia i mnóstwo innych, interesujących atrakcji lotniczych oraz historycznych czekają na Was – informuje Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

W tych dniach muzeum będzie otwarte według następującego planu:

  • 29 kwietnia (sobota) – 10.00 -18.00 (bilety wg. cennika)
  • 30 kwietnia (niedziela) – 10.00 -18.00 (bilety wg. cennika)
  • 1 maja (poniedziałek) – 09.00 – 17.00 (bilety wg. cennika)
  • 2 maja (wtorek) – 09.00 – 17.00 (DZIEŃ WOLNY OD POBIERANIA OPŁAT za bilety wstępu na teren Muzeum)
  • 3 maja (środa) – 09.00 – 17.00 (bilety wg. cennika)

https://muzeumsp.pl/zaplanuj-wizyte/cennik-biletow/

Oferta historyczna i turystyczna muzeum to:

Ekspozycja wewnętrzna:

Blisko 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina, jak również najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł. Opowiada o nich wystawa główna pt. „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Ekspozycja ułożona chronologicznie, prezentuje archiwalia, umundurowanie i wyposażenie pilotów i techników wojskowych oraz falerystykę. Wystawa jest uzupełniona modelami statków powietrznych oraz pamiątkami jednostek lotniczych i stowarzyszeń związanych z siłami powietrznymi.

Ekspozycja plenerowa:

To ponad 70 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda, cała rodzina produkowanych w Polsce licencyjnych myśliwców Lim i śmigłowców Mi-2. Muzeum prezentuje przekrój powojennych konstrukcji wykorzystywanych przez polskie lotnictwo wojskowe, co stanowi zarazem unikatową na skalę światową kolekcję samolotów myśliwskich zza „żelaznej kurtyny”. Na ekspozycji można obejrzeć m.in. myśliwce MiG-21, MiG-23, bombowce Ił-28, samoloty szturmowo-bombowe, Su-7, Su-20 i Su-22, ciężki śmigłowiec bojowy Mi-24. Nowością udostępnioną na sezon turystyczny 2023 jest urządzenie LUZES V/D przeznaczone do zasilania systemów AC i DC statków powietrznych (SP) energią elektryczną w czasie rozruchu lub w czasie sprawdzania stanu technicznego wyposażenia pokładowego. Egzemplarz o numerze fabrycznym 91.03.001 posadowiony jest na samochodzie Star 742 UWZ 5804.

Hangar:

wystawa techniki wojskowej. Zobaczymy tu m.in. silniki lotnicze – od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu MiG-21, MiG-29 czy Su – 7, oraz odrestaurowane samoloty: AN-2 , JAK-18, PZL 130 Orlik, TS-8 Bies.

Nowinką, która zawitała do Muzeum na nowy sezon turystyczny 2023 są dwa wspaniałe śmigłowce, będące oczkiem w głowie zakładów PZL „Świdnik” – LEONARDO HELICOPTERS – SM-1 i SM-2.

Dodatkowe atrakcje to wejście na pokład udostępnionych do zwiedzania statków powietrznych: samolotu pasażerskiego Jak-40 w wersji VIP, jedynego w Polsce, gigantycznego śmigłowca Mi-6A oraz samolotu transportowego AN-26.

 

/źródło: MSP/