wtorek, 25 czerwca, 2024
DęblinRegionWiadomości

Ślubowanie uczniów klas pierwszych w ZSZ1 w Dęblinie

W 84. rocznicę bitwy pod Kockiem – ostatniej bitwy kampanii wrześniowej- uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.

Wybór daty ślubowania (w tym roku był to 4 października) nie jest przypadkowy. To właśnie w tym okresie pamięcią sięgamy do wydarzeń września 1939 roku i wspominamy Samodzielną Grupę Operacyjną ,,Polesie” z jej bohaterskim dowódcą gen. Franciszkiem Kleebergiem – patronem naszej szkoły” – podkreśla w komunikacie Urszula Kostyra.

W szkolnej auli spotkali się nauczyciele, rodzice i uczniowie klas pierwszych ze swoimi wychowawcami. Uroczysty apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zaprała Dyrektor Iwona Wierzchowska – Kuta, która powitała wszystkich zebranych. W swoim wystąpieniu przedstawiła także sylwetkę Patrona Szkoły gen. Franciszka Kleeberga.

Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar w obecności swoich wychowawców – Natalii Garncarskiej, Magdaleny Wojdat, Małgorzaty Więsek oraz Tomasza Jaśkowskiego i Piotra Kwietnia. Uroczyście zobowiązali się za przykładem Patrona do przestrzegania najważniejszych życiowych i szkolnych wartości. Następnie przedstawiciele uczniów klas pierwszych złożyli tradycyjnie kwiaty pod popiersiem generała Franciszka Kleeberga w głównym holu szkoły.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli krótką część artystyczną o patriotycznym charakterze w wykonaniu młodzieży klas starszych. Scenariusz przygotowała Urszula Kostyra i Teresa Kowalska. O dekorację zadbała Anna Strumnik. Pocztem sztandarowym opiekowała się Marzena Teodorowicz.

Autor: Urszula Kostyra
fot. ZSZ 1