W niedzielę w Warszawie odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce. Tytułu najlepszej uczelni będzie bronić Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Rywalizacja w stolicy będzie się toczyła na ośmiu planszach. Podobnie jak kilka tygodni temu dla karateków, także i tym razem areną AMP będzie hala Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Udział w zawodach awizowało 146 szermierzy z 42 uczelni, którzy po raz pierwszy w stolicy powalczą o medale we florecie, szabli i szpadzie. Wcześniej AMP w szermierce organizowano w Poznaniu i Krakowie.

– Bardzo nam zależało na organizacji tego wydarzenia. Lubimy tworzyć nowe projekty, jak choćby z karate, ale w tym wypadku mieliśmy bardziej osobiste motywacje. Były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski, jest przewodniczącym Rady Sportu UW i od zeszłego roku prezesem Polskiego Związku Szermierczego. Jego marzeniem było zorganizowanie imprezy tej rangi u nas i się udało. Być może będzie to też pretekst, żeby zacząć budować sekcję wyczynową – mówił Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW.

Zawodnicy i zawodniczki AZS w szermierce stanowią krajową czołówkę. Podczas niedawnych seniorskich mistrzostw kraju stawali na podium 23 razy. Część medalistów zobaczymy teraz w Warszawie. Do walki o akademickie tytuły staną m.in. wicemistrzyni szpady Gloria Klughardt (AWF Kraków) i podwójna mistrzyni Polski we florecie – Julia Walczyk (UAM Poznań), która będzie bronić złota AMP. Wśród znanych nazwisk można znaleźć też Wojciecha Kolańczyka (WSH Wrocław), Barbarę Brych (AWF Kraków) czy Marikę Chrzanowską (UAM Poznań).

Także na poziomie sportu powszechnego wśród studentów dyscyplina ta staje się też coraz bardziej popularna. – Stale przybywa uczestników AMP-ów. To jest dopiero czwarty rok, kiedy szermierkę zalicza się do klasyfikacji generalnej. Sam prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zainteresowanie jest na tyle duże, że mam pełne grupy. Na pewno prężnie działa to też w Poznaniu czy Gdańsku. Jako szermierka dopiero wchodzimy w ten obszar sportu dla studentów – ocenia Łukasz Mandes, trener główny ds. szkolenia młodzieży w Polskim Związku Szermierczym.

AMP w szermierce odbędą się w niedzielę, 5 czerwca, o godzinie 9:00 i rozpoczną się od szpady. Start rywalizacji we florecie zaplanowano na godzinę 12:00, a szabli na godz. 15:00. Dekoracja medalistów jest przewidziana na godzinę 18:00. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytet Warszawski. Partnerami imprezy są Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A

Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w szermierce:

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Nauk Stosowanych w Koninie

Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Collegium Civitas w Warszawie

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Collegium Humanum w Rzeszowie

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie

Politechnika Gdańska

Politechnika Łódzka

Politechnika Opolska

Politechnika Poznańska

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Wrocławska

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych  w Warszawie

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet SWPS w Warszawie

Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Wrocławski

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu

Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie