79. Tour de Pologne UCI World Tour na Lubelszczyźnie

Tour de Pologne UCI World Tour znowu zawita na Lubelszczyźnie – 79. edycja wyścigu na terenie naszego województwa potrwa od 30 lipca do 1 sierpnia. Kolarskie współzawodnictwo zakończy się 5 sierpnia na krakowskich Błoniach. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o tegorocznym rajdzie rozmawiali: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezes zarządu Lang Team Czesław Lang oraz radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Majkowski. Zawody odbędą się pod hasłem „Wyścig dla Pokoju”.

– Tour de Pologne należy do najlepszych światowych imprez. Wszystkie czołowe teamy będą się ścigać tutaj, po pięknej Lubelszczyźnie, która wyglądem i pofałdowaniem przypomina włoską Toskanię. Wierzę, że podczas tegorocznego ścigania narodzi się nowa gwiazda kolarstwa – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

– Zależało nam, aby jak najwięcej pokazać z województwa lubelskiego, podkreślić, że tu jest bezpiecznie, że Polska jest bardzo gościnna. Kibice będą mieli wielką ucztę, będzie to dla nich ogromna frajda – zaznaczał Czesław Lang, prezes Lang Team.

Podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski oraz Czesław Lang podpisali umowę na organizację tego wydarzenia. Wyścig Tour de Pologne to największe logistyczne sportowe przedsięwzięcie obserwowane w Polsce i na świecie dzięki bezpośrednim relacjom telewizyjnym w mediach. Corocznie jest transmitowane w wielu krajach na świecie – w ubiegłym roku było to 80 krajów, m.in. Francja, Czechy, RPA, Kanada, Australia, USA, Nowa Zelandia i Belgia.

Tour de Pologne na Lubelszczyźnie

Tegoroczna edycja 79. Tour de Pologne Uci World Tour (TdP) pod hasłem „Wyścig dla Pokoju” obejmuje 3 etapy przebiegające w województwie lubelskim:

  • etap trasa Kielce – Lublin 30.07. Wyścig kończy się na Krakowskim Przedmieściu przy budynku poczty głównej.
  • etap trasa Chełm – Zamość 31.07. W Chełmie zawodnicy wystartują z pl. Niepodległości, a w Zamościu zatrzymają się przy Klubie Batalionowym przy ul. Józefa Piłsudskiego.
  • etap Kraśnik, powiat kraśnicki – Przemyśl 1.08. Wyścig rozpocznie się sprzed budynku Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku przy al. Niepodległości.

– Staraliśmy się nie powielić tras z tamtego roku, bo Lubelszczyzna jest tak piękna i ma jeszcze tyle do pokazania. Chcę też podkreślić, że gdyby nie było nowych, dobrych dróg, nie udałoby się ułożyć tych trzech etapów. A co do kibiców to muszę przyznać, że są niesamowici. Na trasy wychodzą całe miasta i wioski. To jest ogromne święto, które jednoczy ludzi – przekonywał radny Ryszard Majkowski.

Cały tour będzie transmitowany na żywo przez Telewizję Polską na kanałach ogólnodostępnych (TVP 1, TVP Sport oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport).

Z budżetu województwa lubelskiego na promocję regionu w ramach Tour de Pologne 2022 zostało przeznaczone blisko 783 tys. złotych.

Ubiegłoroczna edycja Tour de Pologne – 2021

78. Tour de Pologne odbył się w dniach 9-15 sierpnia 2021 roku. Dwa pierwsze etapy przebiegały przez województwo lubelskie (Lublin, Chełm i Zamość). Kolarze przejeżdżali jeszcze przez Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zabrze oraz Kraków. Na podium 78. Tour de Pologne stanął Polak. Michał Kwiatkowski w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce. Wyścig wygrał Portugalczyk Jao Almeida.

Tour de Pologne, nazywany też Kolarską Ligą Mistrzów, to sportowe wydarzenie na najwyższym światowym poziomie, w którym biorą udział największe gwiazdy kolarstwa. W Plebiscycie Przeglądu Sportowego z 2020 roku Tour de Pologne został uznany za Najlepszą Imprezę Sportową Roku.

inf.,fot. UMWL