Dęblin: Pożegnanie TS-11 ISKRA w obiektywie Michała Wajncholda (zdjęcia)

Publikujemy kolejne zdjęcia z uroczystości zakończenia eksploatacji samolotu TS-11 Iskra, które miały miejsce 27 lipca 2022 r. w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego. Autorem fotoreportażu jest Michał Wajnchold, który od wielu lat dokumentuje życie dęblińskiego lotniska.

Samolot TS-11 Iskra był eksploatowany przez 58 lat. Za jego sterami siedziało wiele pokoleń polskich pilotów. Należy pamiętać, że lotnictwo to nie tylko statki powietrzne i piloci. To także cała obsługa naziemna, bez której żaden samolot nie wzbiłby się w powietrze.

– To wdzięczny samolot, mało awaryjny i łatwy w naprawie – tak mówili mi zaprzyjaźnieni mechanicy obsługujący samolot w dęblińskiej bazie – wspomina Michał Wajnchold, autor zdjęć.

Pożegnanie z wojskiem nie oznacza, że TS-11 Iskra całkiem zniknie nieba.

– Kilka lotnych egzemplarzy znajduje się w rękach kolekcjonerów ze świata. Trzy prywatne samoloty latają w Polsce. Miejmy nadzieję, że rozdział pierwszego polskiego samolotu odrzutowego nie został jeszcze domknięty – mówi Michał Wajnchold.

Michał jest autorem wielu zdjęć o tematyce militarnej oraz współtwórcą projektu FoxTwo.pl. Zdjęcia, których jest autorem można oglądać między innymi na okładkach wydawnictwa Polska Zbrojna.

zdj. Michał Wajnchold