Dieta DASH – czy warto zacząć?

Dieta DASH (z języka angielskiego Dietary Approaches to Stop Hypertension) dość powszechnie uważana jest za jedną z najbardziej prozdrowotnych na świecie. Przeznaczona jest ona zarówno dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy, jak i zmagających się z niektórymi dolegliwościami zdrowotnymi (chodzi tu przede wszystkim o nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia). Dziś omówimy, na czym polega taka dieta, a także jakie są jej zalety. 

Dieta DASH – wszystko, co trzeba wiedzieć. Co jeść, a z czego zrezygnować?

Zgodnie z zasadami diety DASH, organizm powinien otrzymywać nisko przetworzone, bogate w składniki odżywcze pożywienie. Jednocześnie kluczowym jest wyeliminowanie z posiłków soli. Zalecane, dzienne spożycie soli według zaleceń diety DASH wynosi bowiem nie więcej, niż 5-6 gramów dziennie. Sumienna dieta DASH pozwoli zapobiec wystąpieniu chorób układu krążenia (w tym nadciśnienia tętniczego), oraz korzystnie wpłynie na jego funkcjonowanie.

Podkreślić warto, że dieta ta pozwala na codziennie przyjmowanie do trzech regularnych posiłków i nawet do czterech przekąsek. Kluczowe jest natomiast, by w jadłospisie odpowiednio wysokie miejsca zajmowały produkty pełnoziarniste (optymalnie, zakłada się spożycie 6 do 8 porcji dziennie) owoce i warzywa (4 porcje), a także chudy nabiał oraz wędliny (po 2-3 porcje dziennie). Zrezygnować natomiast należy ze spożywania tłustego i czerwonego mięsa, słodzonych napoi, oraz produktów wędzonych.

Posiłków nie trzeba przygotowywać samodzielnie – wygodną opcją jest z pewnością dieta pudełkowa DASH, która zakłada regularne,zgodne z ustalonym harmonogramem dostarczanie przygotowanych już posiłków pod wskazany przez zamawiającego adres.

Właściwości prozdrowotne diety DASH

Dieta DASH to jeden z najlepszych sposobów na to, jak obniżyć ciśnienie w naturalny sposób. Przypomnieć należy, że wysokie ciśnienie to stan groźny dla zdrowia, ponieważ może on prowadzić do zmian miażdżycowych, co z kolei powoduje gorszy przepływ krwi. Ponadto omawiana dieta polecana jest w profilaktyce cukrzycy typu drugiego, a także otyłości. Warto także wiedzieć, że zmniejsza ona także ryzyko gromadzenia się złogów tak zwanego złego cholesterolu.

Regularne spożywanie posiłków przygotowanych zgodnie z zasadami Diety DASH korzystnie wpłynie także na naszą długość życia. Z powodu wielu różnych właściwości prozdrowotnych, jest ona bardzo polecana seniorom – minimalizuje bowiem ryzyko umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, a nawet nowotworowych. Oczywiście jednak, każdy wieku jest dobry do zmodyfikowania negatywnych nawyków żywieniowych.

Dieta pudełkowa DASH – dlaczego warto?

Czy warto zdecydować się na catering dietetyczny oparty na diecie DASH? Jak najbardziej tak. Zyskamy wówczas pewność, że posiłki, jakie przyjmujemy, zgodne są z wymogami stawianymi przez zasady tejże diety. Unikniemy także konieczności żmudnego,samodzielnego przygotowywania posiłków – gotowe zestawy będą bowiem regularnie docierać do nas we wskazanych odstępach czasu.

Profesjonalna dieta pudełkowa od Pogotowia Dietetycznego okaże się też rozwiązaniem naprawdę korzystnym cenowo – zwłaszcza, jeśli porównamy jej koszt do kosztu regularnego stołowania się w dobrych restauracjach. Przede wszystkim jednak, jest to dieta prozdrowotna, o udowodnionych korzyściach z jej stosowania, a otrzymując ją w ramach cateringu dietetycznego możemy być pewni, że te korzyści zdrowotne zostaną zachowane. Posiłki przygotowywane są bowiem przez profesjonalnych kucharzy, pod czujnym okiem dietetyków, co zapewnia najwyższą ich jakość.