Kletnia: Ominął opuszczone rogatki. Na szczęście zdążył się zatrzymać

PKP PLK ku przestrodze opublikowała nagranie z przejazdu kolejowo-drogowego w Kletni (woj. lubelskie).

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce 14 sierpnia tego roku. Na nagraniu widać jak kierowca prowadzący ciągnik rolniczy zignorował sygnalizację i ominął opuszczone rogatki. W ostatniej chwili zdołał skręcić i uniknął wjechania pod nadjeżdżający pociąg.

– Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory – czytamy w komunikacie PKP PLK.

Kierowcy i rowerzyści powinni ponadto pamiętać, że:
• znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
• na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu
• zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg

Dodatkowo, PKP PLK porusza temat zasad korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom.

“Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii”.

Przypominamy również o podobnym zdarzeniu, które miało miejsce jesienią na pobliskim przejeździe w Starej Rokitni.

PKP PLK udostępniły nam nagranie ze zdarzenia na przejeździe w Starej Rokitni

/inf., wideo. PKP PLK/ zdj. kadr z filmu/