Dęblin: Pożar kotłowni w domu jednorodzinnym przy ul. Okrzei

Do pożaru kotłowni w piwnicy domu mieszkalnego przy ul. Okrzei w Dęblinie doszło w poniedziałek (26.09) po godzinie 22:00. Mieszkańcom udało się opuścić budynek przed przybyciem straży pożarnej.

Na miejsce zdarzenia wezwano dwa zastępy straży pożarnej z JRG Ryki.

– Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej i dopływu gazu ziemnego do budynku. Następnie strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych weszli do wnętrza pomieszczeń piwnicznych, po kilku minutach przy pomocy kamery termowizyjnej strażacy dotarli do kotłowni, w której doszło do pożaru nagromadzonego materiału palnego składowanego w bliskiej odległości od pieca centralnego ogrzewania na paliwo stałe – informuje mł. bryg. Jarosław Lasek z KP PSP Ryki.

Jak dalej relacjonuje mł. bryg. Lasek, tak prowadzone działania pozwoliły szybko ugasić pożar. Strażacy usunęli z kotłowni tlące się drewno. Na koniec przelali je wodą.

– Dalsze działania polegały na otwarciu okien na wszystkich kondygnacjach oraz oddymieniu zadymionych pomieszczeń przy pomocy wentylatora osiowego. Budynek mieszkalny objęty działaniami ratowniczymi sprawdzony został za pomocą miernika wielogazowego. Nie stwierdzono występowania CO we wszystkich pomieszczeniach budynku – mówi mł. bryg. Lasek.

Dodatkowo kotłownia oraz nagromadzony pozostały materiał palny (drewno i węgiel) sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej. Strażacy nie stwierdzili zagrożenia. Poza tym strażacy za pomocą miernika sprawdzili pomieszczenia w domu przylegającym bezpośrednio do budynku, w którym prowadzone były działania. Tak również nie stwierdzono zagrożenia.

W akcji brały udział dwa zastępy: PJRG Dęblin i JRG Ryki.