Ponad 200 terytorialsów z 2LBOT ćwiczy w strefie przygranicznej
W strefie przygranicznej z Białorusią, blisko 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej bierze w drugiej edycji ćwiczenia pk. KOP-22. Żołnierze z dęblińskiego, bialskiego i zamojskiego batalionu doskonalą taktyki działań przeciwdywersyjnych, ratowniczo-ewakuacyjnych oraz działań rozpoznawczych przy użyciu bezzałogowców Fly Eye.
Terytorialsi już od ponad trzynastu miesięcy wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią w ramach operacji „Silne Wsparcie”.
– Dla żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych to czas odpowiedzialnych zadań, doskonalenia umiejętności i gromadzenia cennych doświadczeń. Druga odsłona ćwiczenia taktycznego KOP-22 będzie uwzględniać zdobyte doświadczenia i posłużyły zweryfikowaniu nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych – informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2LBOT.
Jak dalej informuje, scenariusz ćwiczenia KOP-22 zakłada, m.in. alarmowe stawiennictwo żołnierzy w koszarach, postawienie zadań, a następnie przemieszczenie się pododdziałów w rejon realizacji ćwiczeń. Zadania jakie realizują żołnierze to, m.in. przygotowanie posterunków obserwacyjnych, prowadzenie patroli pieszych i kołowych i działania ratowniczo-ewakuacyjne. Z kolei Grupa Rozpoznania Obrazowego 2 LBOT prowadzi działania rozpoznawcze przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych Fly Eye.
– Ważnym aspektem ćwiczenia będzie sprawdzenie czasu reakcji sił szybkiego reagowania (Quick Reaction Forses) – podkreśla por. Gaborek.
W trzydniowych zajęciach taktycznych zaangażowanych jest ponad 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT z batalionów bialskiego, dęblińskiego i zamojskiego.
– Warto podkreślić, że ćwiczenie będzie realizowane niezależnie od sił i środków obecnie zaangażowanych na granicy polsko-białoruskiej. Terytorialsi niezmiennie wykonują swoje planowe zadania związane z ochroną granicy – mówi porucznik.
Żołnierze WOT wspierają Straż Graniczną
Przypomnijmy, 3 września 2021 roku, decyzją ministra obrony narodowej żołnierze WOT weszli do działań wspierających Straż Graniczną na terenie objętym stanem wyjątkowym. Rozpoczęła się operacja pk. „Silne wsparcie”, której głównym celem było wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. Żołnierze WOT odwiedzali samorządowców i władze lokalne. Oceniali zakres ewentualnego wsparcia, monitorowali sytuację. Odpowiadali także na potrzeby mieszkańców przygranicznych miejscowości objętych stanem wyjątkowym, szkolili samorządowców z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Specyfika działań WOT z czasem ewaluowała do zadań realizowanych bezpośrednio na granicy. Żołnierze WOT na korzyść SG, prowadzili patrole piesze i mobilne. Na Lubelszczyźnie żołnierze 2 LBOT dodatkowo prowadzili patrole konne oraz patrole wodne na rzece Bug. Do obserwacji wykorzystywali przy tym sprzęt optoelektroniczny, w tym noktowizję oraz termowizję. Wsparcie z powietrza w postaci lotów rozpoznawczych, zapewniał Grupy Rozpoznania Obrazowego.
inf.,fot. 2LBOT