Konwój z elementami maszyny TBM przejedzie ulicami Lubelszczyzny

Ma 112 m długości i 15,2 m średnicy. Mowa o maszynie TBM, która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Babica (woj. podkarpackie). Budowlańcy czekają na największe elementy maszyny. Dzisiejszej nocy transport z nimi wjedzie do województwa lubelskiego. Przedstawiamy szczegóły przejazdu konwoju przez woj. lubelskie.

Transport składa się z czternastu zestawów podzielonych na trzy konwoje. Przewóz największych elementów odbywa się ogromnymi zestawami o wymiarach: szerokość 9m, długość 74m, waży około 260 ton. Waga zestawu z ładunkiem wynosi około 500 ton. Każdy zestaw składa się z ciągnika balastowego, dwóch wielkich platform oraz drugiego ciągnika balastowego-pchającego, który zamyka zestaw. Pozostałe transporty (składające się z jednego ciągnika i platformy) są szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m.

Konwój przejeżdżając przez teren województwa lubelskiego będzie poruszał się bardzo powoli

Na mostach będzie osiągał prędkość maksymalnie 10km/h, natomiast poza nimi od 20 do 30km/h. Nie będzie możliwości wyprzedzania go. W związku z tym ruch na trasie będzie bardzo spowolniony. Możliwe są zatory.

Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa Policji.

Konwój wjedzie do województwa lubelskiego w poniedziałek około godziny 23.

Będzie poruszał się trasą S17 w kierunku Lublina. O godzinie 1. przy węźle Skrudki planowany jest 45 minutowy postój. Następnie przez węzeł Kurów Zachód transport wjedzie na S12. We wtorek (22 listopada) nad ranem, ok. godz. 4.30, konwój zatrzyma się na MOP Markuszów.

Noc z 22 na 23 listopada (wtorek/środa) 

We wtorek transport wyruszy z MOP Markuszów o godz. 22.00. O północy dotrze do węzła Lublin Sławinek, gdzie wspólny przebieg dróg ekspresowych S12 i S17 krzyżuje się z S19. Stąd konwój będzie się kierował trasą Via Carpatia w kierunku Rzeszowa. W środę (23 listopada) od godz. 00:50 do 1:35 planowany jest postój w okolicach węzła Lublin Węglin. O godz. 5 transport dotrze do MOP Rudnik przed Kraśnikiem.

Noc z 23 na 24 listopada (środa/czwartek) 

Wyjazd konwoju z MOP Rudnik zaplanowano w środę (23 listopada) o godz. 22. Po ok. 20 minutach pojazdy dotrą do węzła Kraśnik Północ, a po kolejnych ok. 30 minutach do węzła Kraśnik Południe. W czwartek (24 listopada) ok. godz. 1:30 konwój dojedzie do MOP Janów Lubelski, gdzie planowany jest 45-minutowy postój. Następnie pojazdy przejadą między węzłami Janów Lubelski Południe a Lasy Janowskie, gdzie trwa budowa przejścia dla zwierząt. Na odcinku tym, w trakcie przejazdu TBM, planowane jest wstrzymanie ruchu w obu kierunkach na co najmniej godzinę.

Tej nocy przejazd zakończy się po. godz. 4 na MOP Bukowa tuż za granicą województwa podkarpackiego, gdzie konwój będzie stał do godz. 22.

 

źródło/fot.: GDDKiA Lublin