wtorek, 25 czerwca, 2024
Kultura i rozrywkaPowiat ryckiRegionRelacjeWiadomości

Stężyca: Dożynki Gminne 2023 już za nami!

3 września w Stężycy lokalna społeczność spotkała się, by podziękować za tegoroczne plony. Dożynki Gminne, które odbyły się amfiteatrze kompleksu Wyspa Wisła przyciągnęły wielu uczestników.

Gminne Święto Plonów rozpoczęła dziękczynna Msza Św. sprawowana przez proboszcza parafii Stężyca ks. Edwarda Konarskiego.

Dożynki tradycyjnie otworzył Wójt Gminy Stężyca Zbigniew Chlaściak wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Antonim Tobjaszem. Powitali przybyłych gości, a następnie skierowali swoje słowa do obecnych rolników, dziękując im za trud wkładany w pracę na roli. Po powitaniu głos zabrali zaproszenie goście. By tradycji stało się zadość, na ręce Wójta został złożony dożynkowy chleb upieczony z ziarna z tegorocznych zbiorów. W imieniu rolników wręczyli go starostowie dożynek: Karolina Rybicka z Brzezin oraz Paweł Wiśniewski z Brzezin. A następnie we czworo podzielili ten chleb oraz chleby podarowane przez koła gospodyń wśród wszystkich obecnych na dożynkach.

Następnie przyszła pora na występy artystyczne, które rozpoczęły się od występu grupy Cheerleaders z Kangusa w Dęblinie, następnie swoje występy zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stężycy, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Nowej Rokitni, Zespołu Placówek Oświatowych w Pawłowicach.

W konkursie dożynkowym na najpiękniejszy wieniec do konkurencji stanęło 6 kół gospodyń wiejskich: KGW Brzeziny, KGW ze Stężycy, KGW Pawłowice, KGW Kletnia, KGW Stara Rokitnia oraz KGW Paprotnia. Każde z nich zaprezentowało i ośpiewało swój wieniec, jak nakazuje tradycja. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Anny Wąsowskiej, uznała wszystkie wieńce za równie piękne i przyznała im ex aequo pierwsze miejsce.

Po konkursie swym repertuarem bawił wszystkich kabaret EWG z Doruchowa, a potem na scenę weszła ludowa Kapela Mariusza Staręgi która porwała do tańca wszystkich obecnych w amfiteatrze. Na finał uroczystości odbyła się zabawa taneczna, którą poprowadził Dj Technics.

W czasie imprezy na dożynkowej strefie zielonej oprócz stoisk gastronomicznych, rękodzielniczych, firmowych można było zapoznać się z materiałami promocyjnymi i wystawami PZDR Ryki, BS Ryki, OSP Brzeziny – prezentacja zabytkowego wyposażenia, a także można było degustować potrawy z dziczyzny przygotowanych przez WKŁ DIANA które w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Oczywiście nie zabrakło też atrakcji dla dzieci w specjalnie przygotowanych strefach zabawy przez pracowników Wyspy Wisła.  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie i przebieg uroczystości.

/źródło: materiały organizatora/