czwartek, 18 lipca, 2024
Kraj i światPolitykaRegionWiadomości

Rolnicy będą protestować. W środę utrudnienia na drogach w regionie

Rolnicy włączają się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian we Wspólnej Politykce Rolnej. Organizatorami działań są rolnicze związki zawodowe. Na drogach Lubelszczyzny wystąpią utrudnienia.

– Jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej.
Rolnicy domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji – informuje w komunikacie Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Według organizatorów – realizacja przyjętego kierunku zmian polityki rolnej i środowiskowej doprowadzi w efekcie do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych i pogorszenia się sytuacji rolników.

Działania rolników będą zabezpieczane przez policję.

Do służb dotychczas wpłynęły zgłoszenia o następujących miejscach protestów:

Powiat bialski

W miejscowości Manie gm. Miedzyrzec Podlaski planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Trasa przemieszczania się: Manie, Zaścianki, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska.

Powiat biłgorajski

Na drodze 835 przed miejscowością Księżpol na moście znajdującym się na rzece Tanew planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Protest polegać ma na całkowitym zablokowaniu ruchu pojazdów.

Powiat hrubieszowski

W miejscowości Czerniczynie planowane jest zgromadzenie o godz.11:00, miejsce zgromadzenia na placu byłego składu buraczanego. Przejazd z w/w placu droga wojewódzką DW – 884 do Hrubieszowa.

Powiat chełmski

W miejscowości Białopole planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 16:00, miejsce zgromadzenia centrum Białopola parking przy sklepach nr działki 419 i 437.

W miejscowości Janów pow. chełmski droga krajowa K-12 planowane jest zgromadzenie
w godz. 12:00 – 14:00. Podczas zgromadzenia nastąpi blokowanie dróg.

Powiat krasnostawski

W miejscowości Zakręcie planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00, po obu stronach drogi karjwej nr 17, na poboczu, bez blokowania drogi.

W miejscowości Żółkiew Kolonia w godz. 12:00 – 14:00, droga wojewódzka 842 na parkingu przy zalewie bez blokowania drogi.

Powiat lubelski

W miejscowości Zielona planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00, miejsce zgromadzenia droga wojewódzka nr 835 na wysokości skrzyżowania z drogą Powiatową 2284L. Trasa przejazdu: Zielona – Wysokie – Zielona.

W miejscowości Bogucin planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 15:00. Miejsce zgromadzenia w rejonie drogi dojazdowej do Karczmy Bida oraz na poboczu „starej 17” (trasa Lublin – Warszawa)

Powiat parczewski

W miejscowości Parczew planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Trasa przejazdu ulicami 11 Listopada, Kolejowa, Bema, Wojska Polskiego, Al. Jana Pawła II, Kościelna.

Powiat puławski

W miejscowości Kurów planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Trasa przejazdu Kurów ul. Głowackiego – Kurów ul. Przemysłowa – droga serwisowa trasy S-17 – do m. Markuszów. Postój na trasie serwisowej S17, na poboczu, bez blokowania drogi.

W miejscowości Końskowola planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 18:00. Trasa przejazdu Młynki – droga serwisowa trasy S-17 – do m. Sielce. Postój na trasie serwisowej S17, na poboczu, bez blokowania drogi.

W miejscowości Żyrzyn planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 16:00. Trasa przejazdu Żyrzyn – droga serwisowa trasy S-17 – do m. Skrudki. Postój na trasie serwisowej S17, na poboczu, bez blokowania drogi.

Powiat radzyński

W miejscowości Borki droga krajowa nr 19 w godz. 10:00 – 14:00 . Podczas zgromadzenia ma być blokowany jeden pas ruchu w kierunku Lublin – Radzyń Podlaski.

Powiat rycki

W Rykach planowane jest zgromadzenie w godz. 11:30 – 14:30, miejscem zgromadzenia Plac PKS w Rykach. Trasa przemieszczania się: Plac PKS w Rykach – rondo w m. Moszczanka – Dęblin rondo przy markecie Lidl – rondo w Moszczance – rondo węzeł S17 Ryki południu – rondo w m. Moszczanka.

Powiat zamojski

W Zamościu planowe jest zgromadzenie w godz. 11:30 – 14:00, miejsce zgromadzenia okolice rodna Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny. Trasa przemieszczania ciągnikami rolniczymi od ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny do ronda L. Skulskiego.

/zdj. KWP Lublin, inf. KWP Lublin/Krajowa Rada Izb Rolniczych/