poniedziałek, 26 lutego, 2024
DęblinStyl życiaWiadomościZdrowie i uroda

Dzikie zioła w wiosennym przeziębieniu i grypie

Zmienne warunki pogodowe oraz szerzące się infekcje sezonowe w okresie wiosennym sprzyjają spadkom odporności organizmu i w efekcie chorobie. Poza znanymi oczywiście domowymi sposobami leczenia jak czosnek, miód, cytryna oraz herbata lipowa można sięgnąć do zapomnianych już trochę dziś dzikich roślin leczniczych. Mogą się one okazać równie skuteczną pomocą w walce z przeziębieniem i grypą.

 

Zioła przeciwgorączkowe

Kora wierzby i ‘kotki’ wierzby, pączki topoli oraz kwiat wiązówki błotnej.

Kora wierzby posiada działanie przeciwzapalne i w pewnym stopniu przeciw bólowe ze względu na zawartość związków z grupy salicylanów – do których również należy zsyntezowana przez człowieka aspiryna. Działanie kory jest słabsze w porównaniu do tabletki, jednak na tyle silne, że może być zastosowana przy objawach towarzyszących początkowemu stadium przeziębienia.

‘Kotki’ czyli kwiatostany żeńskie mają o wiele słabsze działanie w stosunku do kory wierzby, ale z powodzeniem mogą być stosowane jako uzupełnienie mieszanek ziołowych przy początkowych objawach ‘łamania w kościach’.

Pączki topoli i kwiat wiązówki posiadają właściwości przeciwzapalne zbliżone siłą do kory wierzby i mogą być stosowane zamiennie. Dodatkowo te zioła mają działanie moczopędne, co wspomaga w oczyszczaniu organizmu z substancji szkodliwych powstałych w czasie walki z zakażeniem.

UWAGA! Działanie niepożądane!

Kora i kwiaty wierzby, pączki topoli i wiązówka nie mogą być stosowane przez osoby uczulone na salicylany (w tym aspirynę) oraz łącznie z lekami rozrzedzającymi krew zawierającymi kwas acetylosalicylowy.

Stosowanie:

Z kory wierzby należy sporządzić odwar:

2 łyżeczki od herbaty kory zalać 300 ml (szklanką) zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Następnie odcedzić i pić porcjami 2-3 razy dziennie (najlepiej rano po posiłku i wieczorem przed snem). Nie pić na pusty żołądek.

Podobnie sporządza się odwar z pączków topoli.

Kwiaty wiązówki i wierzby (kotki) można stosować w formie naparów:

1 łyżkę stołową kwiatów zalać 300 ml wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut, pić ciepłe porcjami 2 x dziennie.

Zioła napotne

Kwiat bzu czarnego, kwiatostan lipy, liść maliny, korzeń łopianu.

Gorączka jest do pewnego momentu zjawiskiem pozytywnym, ponieważ organizm podnosząc temperaturę ciała wzmaga obronę przez bakteriami czy wirusami (np.: dzięki temu nasilona zostaje produkcja białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie patogenów). Jednak przy poważniejszej infekcji puszczają hamulce i sytuacja wymyka się spod kontroli, co może stanowić zagrożenie przegrzania organów (mózgu). W celu wspomożenia i przyśpieszenia rozgrzania ‘wewnętrznych pieców’ warto stosować wyżej wymienione zioła.

Stosowanie:

2 łyżeczki kwiatu bzu czarnego

2 łyżeczki kwiatostanu lipy

1 łyżka stołowa korzenia łopianu

2 łyżeczki liści maliny

Korzeń łopianu i liść maliny zalać zimną wodą (300 ml), doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 5 minut. Zestawić i do gorącego odwaru dodać resztę ziół. Parzyć pod przykryciem 15 minut, odcedzić i pić ciepłe przed snem. (i starym, babcinym sposobem władować się ‘pod ‘pierzynę’, czyli solidnie się wypocić 😉 ).

 

Zioła wspomagające w katarze i zapaleniu zatok

Kwiat dziewanny, kwiat bzu czarnego i kwiat pierwiosnka.

Zioła te mają działanie upłynniające i  ułatwiające schodzenie wydzieliny z nosa i zatok. Bez i dziewanna posiadają również udokumentowane działanie przeciw wirusowe.

Stosowanie:

1 łyżeczka kwiatu dziewanny

1 łyżeczka kwiatu bzu czarnego

1 łyżeczka kwiatu pierwiosnki

Zioła zalać szklanką wrzątku, zaparzać 15 minut pod przykryciem. Odcedzić i pić ciepłe rano i w południe. Nie należy pić naparu przed snem, ponieważ intensywnie spływająca wydzielina przeszkodzi w spokojnym śnie.

 

 

Zioła na ból gardła

Liście olchy i leszczyny.

Górale Łuku Karpat leczyli z powodzeniem stany zapalne gardła odwarami z liści tych pospolitych roślin. Stosuje się je w formie płukanek.

Stosowanie:

1 łyżkę stołową liści zalać ½ l zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 30 minut (jednocześnie uzupełniając ubytek wyparowanej wody). Płukać gardło 3-4 razy dziennie.

 

 

 

 

 

 

Kaszel mokry

Kwiat podbiału, ziele miodunki, pędy sosny.

Przedstawione powyżej zioła będą miały działanie wykrztuśne i upłynniające zalegającą wydzielinę.

UWAGA! W przypadku poważniejszych stanów zapalnych oskrzeli i płuc konieczna jest wizyta u lekarza, bowiem przedstawiona poniżej mieszanka jest zdecydowanie zbyt słaba.

Stosowanie:

1 łyżeczka kwiatu podbiału

1 łyżeczka ziela miodunki

1 łyżka miodu

Kwiat podbiału zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Następnie zestawić, do gorącego odwaru dodać miodunkę. Parzyć ok. 10 minut, po schłodzeniu dodać miód. Pić ciepłe rano i w południe (do godziny 17-stej.).

Syrop z pędów sosny:

Pędy sosny w słoju zasypujemy warstwami cukrem lub miodem, i umieszczamy na oknie najlepiej południowym. Zażywamy łyżkę stołową 3 x dziennie.

Kaszel suchy

Liść babki lancetowatej, kwiat ślazu dzikiego, kwiatostan lipy.

Zioła te, będą miały działanie osłaniające, powlekające i przeciw zapalne.  

Stosowanie:

1 łyżeczka liści babki

1 łyżeczka kwiatu ślazu

1 łyżeczka kwiatostanu lipy

Zioła zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Pić ciepłe przed snem oraz w razie potrzeby w ciągu dnia.

Podsumowanie

Organizm w czasie choroby wymaga spokoju, wypoczynku i czasu na przeprowadzenie skutecznej obrony przeciwko patogenom. Dlatego obok samych kuracji ważne jest również zapewnienie odpowiednich warunków leczenia. Warto zostać kilka dni w domu i poświęcić ten czas na własne zdrowie, albowiem niedoleczona infekcja będzie się ciągnąć w nieskończoność, zabierając nam czas i energię do funkcjonowania.

Podane porady i zastosowania mają charakter informacyjny i nie zastępują wizyty u lekarza. Autor nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe użycie wyżej wymienionych metod i środków oraz swoistych reakcji alergicznych.

O autorze:

Bartosz Jemioła, farmaceuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pasjonat zarówno tradycyjnego ziołolecznictwa ludowego oraz nowoczesnej fitoterapii. Autor książki „Terenowa apteczka ziołowa”. Organizator szkoleń, warsztatów i kursów z zakresu roślin leczniczych i użytecznych człowiekowi. Strona internetowa:  wkreconywzielone.pl.

Internetowy kurs fitoterapii : https://wkreconywzielone.pl/kurs-podstawy-fitoterapii-2/