czwartek, 18 lipca, 2024
DęblinWiadomości

124 Promocja Oficerska w Lotniczej Akademii Wojskowej

“Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie (…) – w sobotę słowa uroczystej przysięgi wypowiedziało 121 słuchaczy promowanych na pierwszy stopień oficerski – 63 ukończyło 5-letnie magisterskie LAW, 2 – WAT, 42 kurs oficerski dla podoficerów w Szkole Orląt zaś 14 kurs w AMW w Gdyni.

Sobotnia uroczystość na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu. Po powitaniu gości do nowo promowanych zwrócił się Rektor – Komendant LAW gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.

– Dzisiejszą  promocję zapamiętacie do końca życia. To, że tutaj jesteście to wyłącznie Wasza zasługa, droga, która Was doprowadziła do oficerskich gwiazdek z pewnością nie była łatwa. Do dęblińskiej Szkoły Orląt nie jest łatwo się dostać i nie jest łatwo ją skończyć. Promocja to podsumowanie lat spędzonych na wytężonej nauce wyczerpujących treningach i pewnie nie raz mieliście momenty kryzysu i zwątpienia. Dzisiejsza uroczystość dowodzi, że był to trafny wybór. Bądźcie dumni, że służycie Polsce i obywatelom – mówił gen.bryg.pil. dr inż. Krzysztof Cur.

Aktu promocji dokonał gen. broni pil. Jan Śliwka – I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jako pierwszy oficerskie szlify otrzymał prymus ppor. Michał Uliczka, absolwent Wydziału Lotnictwa, który zakończył studia z oceną 4,75. Za uzyskanie pierwszej lokaty Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił ppor. Uliczkę honorową bronią białą.

Drugą lokatę tegorocznej promocji (średnia 4,64) uzyskała ppor. Aleksandra Włodarczyk, absolwentka Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, za co otrzymała kordzik honorowy Sił Zbrojnych RP od Ministra Obrony Narodowej. Z kolei ppor. Damian Bartniak, absolwent Wydziału Lotnictwa, za uzyskanie trzeciej lokaty (średnia 4,55) otrzymał nagrodę od Rektora-Komendanta LAW.

Po złożonym ślubowaniu oficerskim, zgodnie z tradycją Lotniczej Akademii Wojskowej nowo promowani oficerowie odśpiewali „Hymn do miłości Ojczyzny”. Błogosławieństwa oficerom udzielili Proboszcz Parafii Wojskowej pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie ks. płk Mariusz Stolarczyk, Zastępca prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego ksiądz mitrat płk mgr Aleksy Andrejuk oraz Ewangelicki Dziekan Sił Powietrznych ks. płk Wiesław Żydel.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda skierował list do nowo promowanych oficerów, który odczytał Szef Wydziału Kadr Lotniczej Akademii Wojskowej  ppłk Krzysztof Wrona.

„Tegoroczne promocje oficerskie – podobnie jak wszystkie inne uroczystości – odbywają się w cieniu pandemii koronawirusa, stąd ich skromna oprawa i wiele koniecznych ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że dzień otrzymania patentu oficerskiego nie będzie jednym z najważniejszych w Państwa życiu. Jestem przekonany, że ta znacząca cezura stanie się początkiem nowego etapu, którego wyznacznikami będą nowe obowiązki i wyzwania, ale też satysfakcja z kolejnych osiągnięć. Jako absolwenci renomowanych uczelni wojskowych, od lat kształcących elitę wojsk lotniczych i marynarki wojennej, dołączają dziś Państwo do pokoleń poprzedników, którzy tworzyli wspaniałe tradycje polskiej armii. Jej przyszłość jest dziś w Państwa rękach. Życzę Państwu pomyślnej, owocnej i bezpiecznej służby” – napisał prezydent. Podziękował za wysiłek włożony w przygotowanie nowych oficerów Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej RP. „W roku stulecia zaślubin Polski z morzem i dziewięćdziesiątej piątej rocznicy utworzenia Szkoły Orląt pragnę podkreślić, jak ważną rolę odegrały Państwa uczelnie w budowaniu polskiego potencjału obronnego. Życzę Państwu wielu sukcesów i pomyślnego rozwoju, a także satysfakcji z pracy naukowej, dydaktycznej i szkoleniowej oraz dumy z osiągnięć absolwentów” – zakończył prezydent.

Następnie głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, który odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

” W wyjątkowym roku, w którym obchodzimy 100-lecie bitwy warszawskiej Wy studenci znamienitej Szkoły Orląt dołączacie do grona oficerów Wojska Polskiego. Waszym zadaniem jest spełnić nadzieje i oczekiwania rodaków. Jestem pewien, że tak będzie” – napisał Minister.

W imieniu podporuczników głos zabrał prymus promocji.

„Na nasz dzisiejszy sukces składa się indywidualna i zespołowa praca wielu ludzi. Przede wszystkim instruktorów i wykładowców. Dziękujemy tym, którzy z prawdziwą pasją i z ogromnym zaangażowaniem prowadzili nas przez lata nauki, przekazywali nam swoją wiedzę i doświadczenie. Dziękujemy również naszym rodzinom i bliskim, którzy przez minione lata wspierali nas i zachęcali do jeszcze większego wysiłku. To dzięki Waszemu wsparciu i zrozumieniu udało nam się z powodzeniem ukończyć tę Uczelnię.

Problemy i trudności spotykane po drodze uczyły nas efektywnie współpracować, a tym samym tworzyły okazje aby rozwijać przyjaźnie. Przyjaźnie, które przetrwają długo po tym jak pojedziemy do baz rozmieszczonych w całej Polsce. Cytując Ally Condie „Rozstanie się nie zmienia faktu, że przez długi czas byliśmy obok siebie i nasze korzenie będą zawsze splątane.” Wszyscy dziś tutaj obecni pochodzimy z tego samego Gniazda Orląt”.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.

Po raz pierwszy uroczystość była transmitowano „na żywo” w wersji dla niesłyszących (z napisami) na kanałach Facebook i You Tube.

/inf.mjr Marek Kwiatek/fot.Marta Serafin/