LAW: Od dziś żołnierze mają broń

Dzisiejsza zbiórka dla podchorążych służby przygotowawczej  była jednym z tych wyjątkowych dni, które pozostają w pamięci żołnierza na dłużej. Rektor-Komendant uroczyście wręczył delegacji nowo powołanych podchorążych  broń, która jest nieodłącznym atrybutem żołnierza. Był to niezwykle ważny dzień dla tych, którzy zaledwie cztery dni temu  przekroczyli bramę dęblińskiej Szkoły Orląt – poinformowała Lotnicza Akademia Wojskowa.

Po podniesieniu flagi RP i odśpiewaniu hymnu państwowego gen. Cur zwrócił się do  podchorążych:

– Dzisiaj otrzymujecie z rąk Rzeczypospolitej broń, która będzie Wam towarzyszyła przez całą żołnierską drogę. Wszyscy chcielibyśmy aby była używana tylko na ćwiczeniach oraz przy okazji uroczystości wojskowych, abyście nie musieli jej używać w boju  – podkreślił Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.

Podchorążowie „Szkoły Orląt” otrzymali nowoczesne karabinki Grot, które dwa lata temu zastąpiły Beryle. Uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Teraz podchorążych czeka okres wytężonego szkolenia podstawowego. Przysięgę zaplanowano na 11 lutego br.

inf.,fot. mjr Marek Kwiatek